Mimo że już od dwóch lat przetargi powyżej progów unijnych obsługiwane są w sposób elektroniczny, do dzisiaj czasami pojawiają się niejasności co do kwestii formalnych związanych między innymi ze składaniem ofert. Jedną z takich niejasności bywa kwestia formatu pliku zawierającego ofertę wraz z niezbędnymi dokumentami.
Z pewnością wielu wykonawców natknęło się na sytuację, w której – aby przesłać odpowiednie dokumenty – trzeba było skompresować ich objętość. Zdarza się to szczególnie podczas korzystania z urzędowego miniPortalu, który ma spore ograniczenia co do objętości przesyłanych plików. Problem polega na tym, że wielu wykonawców zapomina tym, które formaty kompresji są dopuszczalne.
Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 2247) zamawiający musi dopuścić cztery formaty skompresowanych plików (.zip, .gz/.gzip, .tar, .7z). Bardzo często jednak wykonawcy stosują format .rar, który nie został wymieniony w rozporządzeniu. Czy jest to dopuszczalne?
Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na zapisy specyfikacji istotnych warunków zamówienia, bowiem zamawiający może dopuścić inne formaty niż wskazane w rozporządzeniu. Jak wynika z niedawnego wyroku Krajowej Izby Odwoławczej ważny jest również regulamin platformy zakupowej, za pośrednictwem której prowadzony jest przetarg. Jak podejść do tematu? Wydaje się, że najważniejszą kwestią jest to, czy zamawiającemu uda się otworzyć skompresowany plik. Jeżeli nie posiada odpowiedniego oprogramowania – może okazać się to niemożliwe. Dlatego najbezpieczniej będzie zapoznać się z zapisami SIWZ i zastosować uwzględnione w niej uwagi dotyczące kompresji plików. Wtedy format nigdy nie stanie się powodem odrzucenia oferty.
Źródło: Gazeta Prawna
Najnowsze wpisy
Witamy Centrum Zasobów Cyberprzestrzeni Sił Zbrojnych!
Niezmiernie miło jest nam oficjalnie przywitać naszego nowego Klienta jakim jest Centrum Zasobów Cyberprzestrzeni Sił Zbrojnych, w którego…
Webinar – „Umowy w sprawach zamówień publicznych – wyzwania 2022 r.”
Szanowni Państwo, mamy przyjemność zaprosić na najnowsze webinarium, na którym zostaną poruszone tematy dotyczące umów w zamówieniach publicznych.…
Weryfikacja a walidacja podpisu elektronicznego i zgodność z eIDAS
Anna Serpina-Forkasiewicz Określenia „weryfikacja” i „walidacja” podpisu elektronicznego, w mowie potocznej dość często używane jest zamiennie. Czy…
Webinar majowy – „Kluczowe problemy dotyczące trybu podstawowego oraz przetargu nieograniczonego w procedurze odwróconej.”
Szanowni Państwo, z wielką przyjemnością zapraszamy na kolejne webinarium, na którym zostaną poruszone tematy dotyczące trybu podstawowego oraz…
Webinar – „Podmiotowe środki dowodowe – praktyczny aspekt wezwań i podstaw prawnych.”
Szanowni Państwo, po raz kolejny serdecznie zapraszamy na webinarium, tym razem poświęcone praktycznym aspektom wezwań do składania podmiotowych…