„Jesteśmy w przededniu zakończenia prac nad projektem nowego Prawa zamówień publicznych. (…) Będziemy szukać nowych rozwiązań, które pozwolą miedzy innymi uporządkować przepisy i uprościć procedury, co umożliwi małym i średnim przedsiębiorstwom start w przetargach, bo zamówienia publiczne są dobrym lewarem do rozwoju firm” – mówiła Jadwiga Emilewicz na otwarciu Hackathonu w poniedziałek. To była ostatnia otwarta debata nad proponowanymi zmianami. Dzisiaj kończą się konsultacje publiczne dotyczące nowej ustawy. Przypominamy jej główne założenia opublikowane na stronie Urzędu Zamówień Publicznych:
„Projekt ustawy wprowadza konkretne rozwiązania oczekiwane przez uczestników rynku zamówień publicznych, w szczególności: odrębną i elastyczną procedurę udzielania zamówień o wartości poniżej progów unijnych, możliwość negocjowania ofert w celu ich ulepszenia, jeden sąd właściwy do rozpoznawania skarg, obniżenie wysokości opłat sądowych czy nowe reguły dotyczące waloryzacji wynagrodzenia wykonawcy.
Istotną nowością jest wprowadzenie do ustawy regulacji dotyczących postępowania koncyliacyjnego w przypadku sporów powstałych w trakcie realizacji umowy w sprawie zamówienia publicznego o dużej wartości. Rozwiązanie to jest uzasadnione przede wszystkim potrzebą zapewnienia instrumentów, które zwiększą szanse na ugodowe i zadowalające obie strony rozwiązanie sporu.”
Mamy nadzieję, że słowa minister przedsiębiorczości i rozwoju urzeczywistnią się. Na razie pozostaje czekać na wejście w życie przepisów, aby zobaczyć jak zadziałają w praktyce.
Źródło: https://www.uzp.gov.pl/komunikaty/projekt-nowej-ustawy-pzp-skierowany-do-uzgodnien
Najnowsze wpisy
Witamy Centrum Zasobów Cyberprzestrzeni Sił Zbrojnych!
Niezmiernie miło jest nam oficjalnie przywitać naszego nowego Klienta jakim jest Centrum Zasobów Cyberprzestrzeni Sił Zbrojnych, w którego…
Webinar – „Umowy w sprawach zamówień publicznych – wyzwania 2022 r.”
Szanowni Państwo, mamy przyjemność zaprosić na najnowsze webinarium, na którym zostaną poruszone tematy dotyczące umów w zamówieniach publicznych.…
Weryfikacja a walidacja podpisu elektronicznego i zgodność z eIDAS
Anna Serpina-Forkasiewicz Określenia „weryfikacja” i „walidacja” podpisu elektronicznego, w mowie potocznej dość często używane jest zamiennie. Czy…
Webinar majowy – „Kluczowe problemy dotyczące trybu podstawowego oraz przetargu nieograniczonego w procedurze odwróconej.”
Szanowni Państwo, z wielką przyjemnością zapraszamy na kolejne webinarium, na którym zostaną poruszone tematy dotyczące trybu podstawowego oraz…
Webinar – „Podmiotowe środki dowodowe – praktyczny aspekt wezwań i podstaw prawnych.”
Szanowni Państwo, po raz kolejny serdecznie zapraszamy na webinarium, tym razem poświęcone praktycznym aspektom wezwań do składania podmiotowych…