Przedstawiamy wyniki raportu z badania dotyczącego niskiej konkurencyjności w Zamówieniach Publicznych.
Niska konkurencyjność to jedna z największych bolączek, z którą zmagamy się na rynku zamówień publicznych. Mała liczba ofert składanych w postępowaniach oznacza dla zamawiających mniejszą szansę na uzyskanie maksymalnej efektywności realizowanego zamówienia. Dostrzegając i rozumiejąc wagę tego problemu, wiosną tego roku zapytaliśmy wykonawców o to co ich zdaniem stanowi przeszkodę w bardziej aktywnym uczestnictwie w postępowaniach, a także skłoniliśmy do refleksji na temat ewentualnych zachęt, które mogłyby się przyczynić do ich większego udziału.
Hubert Nowak – Prezes Urzędu Zamówień Publicznych
W badaniu ankietowym przeprowadzonym przez UZP wzięło udział 965 przedstawicieli różnego rodzaju przedsiębiorstw. Najliczniejszą grupę respondentów stanowili mikroprzedsiębiorcy (34%), kolejną mali przedsiębiorcy (30%). Kilka procent mniej odpowiedzi udzielili przedsiębiorcy z sektora firm średnich (21%), a najmniej przedstawiciele przedsiębiorstw dużych (15%).
Na podstawie wypełnionych ankiet, można wskazać kilka czynników, które są najczęstszą przyczyną braku lub niskiego zainteresowania przedsiębiorców rynkiem zamówień publicznych.Spośród nich za najbardziej istotne uznano:
1)„Cena oferty jest kryterium faktycznie decydującym o wyborze najkorzystniejszej oferty”. Oprócz tego, że odpowiedź ta zebrała najwięcej głosów, również najwięcej ankietowanych uważało ją za najistotniejszą, tj.ponad 43% zaznaczających tę odpowiedź.
2)„Opis przedmiotu zamówienia preferuje określony produkt i firmę” –to druga najczęściej wskazywana przez przedsiębiorców bariera. W tym przypadku ok. 40% odpowiadających uważało ją za najbardziej istotną.
3)„Realizacja dużej liczby zamówień poza rynkiem zamówień publicznych”–to kolejna, najczęściej występująca przyczyna braku lub niskiego zainteresowania przedsiębiorców zamówieniami. W tym przypadku jednak już tylko niecałe 22% ankietowanych uznało ją za najbardziej istotną.
4)„Za krótki czas na przygotowanie oferty”–ten problem wskazano w czwartej kolejności jako ważny. Jak pokazują dane z ankiet,bariera ta była istotna wjeszczemniejszym stopniu niżpoprzednia, tj.dla nieco ponad 17% badanych.
5)„Niekorzystne postanowienia, które wykonawcy znajdują w umowach o zamówienie publiczne” –w tym przypadku niecałe 17% ankietowanych uznało, że bariera ta jest najistotniejsza
Źródło: https://www.uzp.gov.pl/
Najnowsze wpisy
Weryfikacja a walidacja podpisu elektronicznego i zgodność z eIDAS
Anna Serpina-Forkasiewicz Określenia „weryfikacja” i „walidacja” podpisu elektronicznego, w mowie potocznej dość często używane jest zamiennie. Czy…
Webinar majowy – „Kluczowe problemy dotyczące trybu podstawowego oraz przetargu nieograniczonego w procedurze odwróconej.”
Szanowni Państwo, z wielką przyjemnością zapraszamy na kolejne webinarium, na którym zostaną poruszone tematy dotyczące trybu podstawowego oraz…
Webinar – „Podmiotowe środki dowodowe – praktyczny aspekt wezwań i podstaw prawnych.”
Szanowni Państwo, po raz kolejny serdecznie zapraszamy na webinarium, tym razem poświęcone praktycznym aspektom wezwań do składania podmiotowych…
Webinar – „Sporządzanie i przekazywanie podmiotowych środków dowodowych oraz innych dokumentów przy użyciu środków komunikacji elektronicznej – omówienie rozporządzenia”
Szanowni Państwo, serdecznie zapraszamy na webinarium poświęcone omówieniu rozporządzenia dotyczącego sporządzania i przekazywania podmiotowych…
PortalPZP po raz kolejny partnerem technologicznym konferencji
Już 6 grudnia rusza trzydniowa konferencja "Rok nowej ustawy Prawa Zamówień Publicznych", której partnerem technologicznym został PortalPZP! …